Fakulteta za pomorstvo in promet
open sidebar

Dogodki in obvestila

Priprava in zagovor doktorske teze (PDT)

21.02.2019

 

V četrtem semestru doktorskega študija doktorand pripravi doktorsko tezo, v kateri predstavi in zagovarja predlagano temo in predloženo dispozicijo doktorske disertacije ter predstavi doseženi napredek pri pripravi doktorske disertacije. Priprava doktorske teze se oceni z oceno uspešno ali neuspešno.

Program študija zahteva, da študent v 2. letniku predstavi temo doktorske disertacije. Z uspešno predstavitvijo teme ter odobreno tudi s strani UL dobi kandidat 5 ECTS, ki štejejo v kvoto kreditnih točk, ki jih mora pridobiti za napredovanje v 3. letnik študija.

 

Kandidat se na Priprava in zagovor doktorske teze (PDT) prijavi z obrazcem Prijava teme doktorske disertacije .

Prijavo obravnava Komisija za razvojno in raziskovalno delo, na podlagi katere kandidatu določi komisijo za oceno priprave in zagovora doktorske teze (komisijo za oceno ustreznosti kandidata, teme in mentorja/somentorja, podrobneje komisijo) v sestavi treh članov. Ta komisija predvidoma zaseda v isti sestavi kot Komisija za oceno poročanja o RD. Izbrani mentor je član imenovane komisije. Termin priprave in javnega zagovora doktorske teze mentor uskladi z ostalima članoma komisije ter kandidatom. Doktorand opravi Pripravo in zagovor doktorske teze (PDT), na katerem predstavi doseženi napredek pri pripravi doktorske disertacije. Pripravo in zagovor doktorske teze se oceni z oceno uspešno ali neuspešno.

Termin priprave in javnega zagovora doktorske teze mentor uskladi z ostalima članoma komisije ter kandidatom. Doktorand opravi PDT, na katerem predstavi doseženi napredek pri pripravi doktorske disertacije. PDT se oceni z oceno uspešno ali neuspešno.

Doktorand opravi Pripravo in zagovor doktorske teze (PDT), na katerem predstavi doseženi napredek pri pripravi doktorske disertacije. Pripravo in zagovor doktorske teze se oceni z oceno uspešno ali neuspešno.

Doktorand predstavi dispozicijo, s kratko razlago problema in področja (15-20 min), iz katerega problem izhaja, predvidenega metodološkega pristopa z načrtom poskusov, hipotezami in cilji naloge. Nato sledijo vprašanja članov komisije in diskusija, celoten postopek pa se konča z zapisnikom komisije, v katerem lahko člani komisije predlagajo tudi določene dopolnitve dispozicije doktorske disertacije. Zapisnik podpišejo vsi člani komisije in kandidat z namenom, da se seznani z vsebino zapisnika.

a) Če predstavitev ni uspešno opravljena, mora kandidat dispozicijo v skladu s pripombami članov komisije ustrezno preoblikovati in jo v dogovoru s predsednikom komisije:

  • še enkrat predstaviti ali
  • članom le predložiti popravljeno verzijo dispozicije.

b) Če ste člani komisije v zapisnik podali določene pripombe, ki ne vplivajo, da predstavitev ne bi bila uspešno opravljena, mora kandidat kljub temu popraviti dispozicijo doktorske teme v skladu s pripombami v zapisniku.

V obeh primerih, a) in b), mora kandidat popravljeno dispozicijo posredovati tudi v Študentski referat.

Komisija mora najkasneje v dveh mesecih po imenovanju v skladu z določili 16. do 18. člena Pravilnika, oceniti ustreznost teme doktorske disertacije in kandidata. Poročilo Komisije je skupno. Torej člani komisije poleg zapisnika, v roku dveh mesecev, napišete tudi skupno poročilo o ustreznosti kandidata/ teme/ mentorja/ somentorja. Poročilo mora biti verificirano s podpisi vseh članov Komisije.

 

Potrebni dokumenti:

Zapisnik in skupno poročilo o ustreznosti teme pošlje oz. dostavi predsednik Komisije v Študentski referat.

Poročilo o ustreznosti kandidata, teme doktorske disertacije in mentorja/somentorja se obravnava na prvi seji Komisije za razvojo in raziskovalno delo UL FPP, nato Poročilo potrdi še Senat UL FPP.

Somentor