Cepiva proti COVID-19

18.12.2020

daniel-schludi"Cepljenje je individualna odločitev, ki pri vseh cepivih temelji na dejstvu, da je mnogo težje in z več potencialnimi zapleti preboleti nalezljivo bolezen kot pa je tveganje za morebitne trajnejše zaplete po cepljenjju, ki so pri sodobnih cepivih izjemno redki. To še posebej velja za presojo o cepljenju med epidemijo, ki pomeni veliko verjetnost zbolevanja kogarkoli. Covid -19 ni samo težko potekajoča bolezen starejših in številnih kroničnih zdravstvenih stanj, od debelosti in diabetesa dalje; zdravstvene posledice prebolelega covid-19 se kažejo tudi pri »zdravih« in celo pri otrocih."

"Zaupanje pa najprej temelji na jasni in objektivni obveščenosti"

"Virus žal ne bo izginil s sveta, zato bo od vsake države in njenih državljanov odvisno, kakšno življenje z virusom si bodo pripravile v bodoče. Precepljenost bo preprečila skrbi za še eno uničujočo zimo, tisti, ki ne bodo storili nič ali bore malo, pa bodo postali čudaški otoki družbenega razpada v naslednji zimski sezoni, ko bodo uspešne države začele živeti normalno življenje. In lokacija skoraj v centru Evrope ne bo pri tem prav nič pomagala," sta zapisala v svojem zapisu o pomenu cepiv in cepljenja proti COVID-19, ki sta ga pripravila v okviru Strokovne Komisije UL za odziv na koronavirus, prof. dr. Janez Tomažič in prof. dr. Alojz Ihan.

Celoten zapis