Prva mednarodna pomorska konferenca v Kotorju (KIMC 2021)

30.11.2021

V času 26.–27. 11. 2021 smo sodelovali na prvi mednarodni pomorski konferenci v Kotorju v Črni gori in tudi pomagali pri njeni organizaciji. Fakulteta za pomorstvo in promet se je predstavila v treh sekcijah: Navigation, Marine Engineering in Marine Ecology & Blue Growth. Konference so se udeležili predstavniki pomorskih in prometnih fakultet Črne gore, Srbije, Hrvaške, Slovenije, Grčije, Bolgarije in Poljske. Konferenca je temeljila na predstavitvi najnovejših raziskav in ugotovitev znanstvenikov ter raziskovalcev in izmenjavi ter deljenju spoznanj s področja pomorstva, prometa in ekologije.

V sklopu konference smo si v Muzeju podmornic Tivat ogledali tudi muzejski razstavni eksponat, podmornico Heroj, ki je dolga kar 50 metrov. Ogled je vodil predavatelj dr. Andrej Androjna skupaj z upokojenim komandantom črnogorske mornarice kbl. Rajkom Bulatovićom.

Podmornica Heroj je predstavljala vrhunec ladjedelništva in tudi celotne tehnologije nekdanje Jugoslavije, ki je bila takrat ena redkih držav, ki so samostojno načrtovale, projektirale in gradile podmornice. V Sloveniji pa so zanje izdelovali pomembne komponente, kot so baterije, material za čvrsti trup in elektrooptiko. V času, ko je podmornica Heroj vstopila v operativno uporabo, je bila ena najbolj harmoničnih in po svojih lastnostih najboljših podmornic na svetu.

20211126_130437 (1)20211127_081124image001 (2)