Fakulteta za pomorstvo in promet
open sidebar

Dogodki in obvestila

Interni razpis za pripravljalno-raziskovalne projekte za namen vzpostavitve interdisciplinarnih raziskovalnih skupin

13.04.2022

 

PILOTNI INTERNI RAZPIS Razvojnega sklada UL (RSUL) ZA PRIPRAVLJALNORAZISKOVALNE PROJEKTE ZA NAMEN VZPOSTAVITVE INTERDISCIPLINARNIH RAZISKOVALNIH SKUPIN

 

Prijava na razpis: Interni razpis RSUL za vzpostavitev interdisciplinarnih skupin UL-novo 2022.pdf (uni-lj.si)

Druge podrobnosti razpisa pa so dostopne na intranetni strani: Razvojni sklad UL - Domov (uni-lj.si)

 

V okviru tega razpisa se bodo financirali interni dve-letni pripravljalno-raziskovalni projekti najmanj 4 članic s ciljem priprave koordinatorskega projekta na program Obzorje Evropa. Rok za prijavo je 6. maj 2022.

 

Upravičenost: Na razpis se lahko prijavijo skupine raziskovalk in raziskovalcev Univerze v Ljubljani (UL), ki želijo vzpostaviti interdisciplinarno skupino z namenom izvedbe dvoletnega pripravljalno-raziskovalnega projekta, ki bo prispeval k reševanju aktualnih globalnih družbenih izzivov in katerega cilj je priprava koordinatorske projektne prijave na evropski program Obzorje Evropa. Vodja skupine in idejni nosilec projekta mora biti raziskovalec do največ 25 let po doktoratu, ostali člani skupine pa morajo prihajati iz vsaj 4 različnih članic UL ter vsaj treh različnih področij. Cilj razpisa je spodbuditi interdisciplinarno povezovanje med različnimi članicami UL in raziskovalci za namen iskanja odgovorov na zahtevne svetovne družbene izzive in za pripravo prijav projektov na razpise novega evropskega programa za raziskave in inovacije Obzorje Evropa. Pogoji za prijavitelje:

 

• Vodja skupine in idejni nosilec projekta je raziskovalec največ polnih 25 let po doktoratu na dan oddaje prijave na ta razpis.

• Člani raziskovalne skupine (vključno z vodjem) prihajajo iz najmanj 4 različnih članic UL, poleg najmanj ene članice s področja družboslovja, humanistike ali umetnosti, morata biti vključeni še dve članici s področja naravoslovja in tehnike, torej najmanj ena s področja naravoslovja in najmanj ena s področja tehnike.

• Vsebina projekta prispeva k vsaj enemu od ciljev trajnostnega razvoja ZN.

• Pripravljalno-raziskovalni projekt poteka dve leti z začetkom 1. 10. 2022; Izjemoma lahko v primeru utemeljenih razlogov skupina zaprosi za kasnejši začetek izvajanja projekta, o čemer odloči predsednik odbora Razvojnega sklada UL.

• Najmanj v roku 3 let od začetka tega pripravljalno-raziskovalnega projekta mora skupina oddati koordinatorsko prijavo projekta na enega od razpisov programa Obzorje Evropa (OE). Še posebej so zaželene prijave na Widening razpise (ERA Chairs, Teaming Twinning). Ponovljene prijave, ki so bile napisane in oddane že pred rokom tega razpisa, ne štejejo za izpolnitev tega pogoja.

• Rok se lahko ustrezno podaljša v primeru daljše bolniške odsotnosti ali materinskega oz. starševskega dopusta nosilke/nosilca projekta. • Raziskovalna skupina mora v skupno prijavo na OE vključiti najmanj eno univerzo iz združenj EUTOPIA, The Guild, UNICA, Utrechtska mreža ali VIU, univerzo, s katero ima UL sklenjen strateški sporazum (npr. KU Leuven…) ali univerzo ali organizacijo s t.i. liste TOP 15 organizacij (seznam v prilogi).

• Če izbrana interdisciplinarna skupina v roku ne bo oddala ustrezne prijave projekta na enega od OE razpisov, bodo morale sodelujoče članice sredstva vrniti v Razvojni sklad UL (RSUL), razen v primeru izjemnih okoliščin, ki jih bo presojal odbor RSUL.

 

Prijave bodo ocenili zunanji in notranji ocenjevalci, o končnem izboru projektov pa bo odločal odbor Razvojnega sklada UL. Dodatno prednost pri izboru bodo imele raziskovalne skupine in projekti,

• ki prihajajo z večjega števila članic UL;

• ki bodo predlagali projekt z vsebinami, ki prispevajo k misijam, ki jih je za financiranje predvidel program Obzorje Evropa.

 

Upravičeni stroški / Eligible costs: Izbranim interdisciplinarnim skupinam se bo iz Razvojnega sklada UL financiralo 100% stroškov do višine 40.000 eur za obdobje dveh let za namen:

• Stroškov delne zaposlitve raziskovalcev, ki bodo pomagali raziskovalni skupini izvesti pripravljalno-raziskovalni projekt; • Stroškov laboratorijskega ali drugega materiala ali terenskih raziskav;

• Nakupa, najema ali uporabe opreme (tudi programske opreme), nujne za izvedbo pripravljalno-raziskovalnega projekta

• Potne stroške članov skupine na srečanja z drugimi evropskimi partnerji, s katerimi bo skupina prijavljala projekt na razpis OE ali na pomembne konference predmetnega področja:

• Plačilo potrebnih analiz ali obdelav podatkov;

• Plačila naročnin v potrebnih bazah ali članarin v združenjih, pomembnih za izvedbo pripravljalno-raziskovalnega projekta in vzpostavitev primernega evropskega ali mednarodnega konzorcija za skupno prijavo na razpis OE;

• Financiranja pomoči zunanjih ekspertov pri pisanju prijave projekta, oblikovanju grafičnih povzetkov, svetovanja pri izboljšanju besedila prijave, pregleda evropskih politik na predmetnem področju za potrebe projektne prijave in ustreznega opisa vpliva projekta na kratkoročne, srednjeročne in dolgoročne cilje Evropske unije, oblikovanja in lektoriranja besedila prijave, ipd.;

• Drugih stroškov, nujno potrebnih za izvedbo pripravljalno-raziskovalnega projekta.

 

Proračun: V letu 2022 je za ta namen v proračunu RSUL namenjenih 80.000 eur, financiralo se bo 2 pripravljalno-raziskovalna projekta.

 

Začetek in trajanje financiranja iz Razvojnega sklada UL: začetek 1. 10. 2022, trajanje 2 leti