Fakulteta za pomorstvo in promet
open sidebar

Dogodki in obvestila

20. maj - evropski dan pomorstva

20.05.2022

 

Ob evropskem dnevu pomorstva, ki ga praznujemo 20. maja, od srca čestitamo našim sedanjim in bivšim študentkam in študentom, pomorščakom, prometnim in logističnim delavcem ter vsem, ki imate radi morje in pomorstvo. Naj ob tem pomembnem prazniku ponosno spomnimo na naša slogana, da je znanje svetilnik, ki nikoli ne ugasne, zato gremo pogumno naprej po morju in kopnem v višave.

 

Slovenija je resda majcena pomorska državica, toda njena vpetost na morski strani Triglava v ogromno pomorsko Evropsko unijo nas znatno povečuje in nam omogoča dodatne priložnosti.

 

EU je namreč obkrožena kar s štirimi morji in dvema oceanoma, njena obala tudi po brexitu meri skoraj 70.000 kilometrov, kar je trikrat več od ameriške in skoraj dvakrat več od ruske obale. Nihče ne živi dlje od 700 kilometrov od morja, približno polovica prebivalstva manj od 50 kilometrov, 5,4 milijona jih dela v pomorskem sektorju, ki ustvari prek 40 odstotkov evropskega BDP, t.j. okoli 500 milijard evrov. V EU je 3.000 marin in 1.200 pristanišč, v katerih se pretovori 3,5 milijarde ton blaga in vkrca ali izkrca 350 milijonov potnikov.

 

Zaradi izjemnega pomena pomorstva je zatorej nadvse primerno, da mu je EU posvetila tudi poseben dan – 20. maj, ki ga obeležujemo kot evropski dan pomorstva. Letošnji je posvečen trajnostnemu modremu gospodarstvu za zeleno okrevanje (Sustainable Blue Recovery for Green Recovery).

 

Modro gospodarstvo predstavlja ključen del celostne pomorske politike EU oziroma Modre knjige, Evropskega zelenega dogovora, Načrta okrevanja za Evropo in Evropskega podnebnega zakona.

 

Zelenega pač ne more biti brez modrega, “there just can’t be green without blue.”

 

Kot ozaveščeno ugotavljajo v Tehnološkem parku Ljubljana, je morski ekosistem za človeka eden ključnih gospodarskih virov, a so morja in obale zaradi intenzivnega koriščenja v zadnjih desetletjih pod velikim pritiskom. Modro gospodarstvo predstavlja alternativo in premik k bolj trajnostnemu razvoju “morskega kapitala,” ki hkrati odpira številne poslovne priložnosti, tudi za slovenska podjetja.

Modro gospodarstvo temelji na trajnostnem in vključujočem razvoju naših obal in morja. Pri tem je ključna skrb za okolje, kajti dejavnosti modrega gospodarstva ne uničujejo in onesnažujejo morske flore in favne, temveč kvečjemu prispevajo k obnovi teh ekosistemov. V okviru modrega gospodarstva že zdaj poteka intenzivna preobrazba industrij v okolju prijaznejša, hkrati pa se odpirajo povsem nove priložnost, še posebej v visokotehnoloških panogah.

Naša fakulteta igra pomembno “modro vlogo” pri razvijanju trajnostnega modrega gospodarstva, zlasti z “modrim izobraževanjem” in “modrim raziskovanjem” na področju pomorstva, transporta in logistike. Aktivno sodelujemo pri številnih nacionalnih, evropskih in mednarodnih projektih, še posebej na območju severnega Jadrana in Jadransko-jonske regije, denimo SMARTSEA (ERASMUS +), BLUE4SEAS (ERASMUS +), NAMIRS (North Adriatic Maritime Incident Response System), ADRION/EUREKA in ADRION/NEORION, kakor tudi pri tržnih projektih, v ekspertnih skupinah, pri izdelavi strokovnih mnenj, izvajanju tečajev po konvenciji STCW in še bi lahko naštevali.