RAVNANJE Z RAZISKOVALNIMI PODATKI

Spoštovani,

obveščamo vas, da je na spletni strani Doktorske šole UL objavljeno poglavje Ravnanje z raziskovalnimi podatki in podstran z najpogostejšimi osnovnimi vprašanji, kjer so zbrani odgovori na do zdaj zbrana vprašanja, ki bi lahko bili doktorandkam in doktorandom v pomoč.

Spletna stran z najpogostejšimi vprašanji in odgovori v angleščini je v pripravi.

V okviru projekta EUTOPIA TRAIN v angleškem jeziku izvedeni naslednji spletni dogodki glede ravnanja z raziskovalnimi podatki in državljanske znanosti:

• Osnove načrtovanja ravnanja z raziskovalnimi podatki Planning for research data management: the basics, 8. 11. 2022, 15:30-17:00, Teams, prijava in informacije: »Izberite drug račun«, nato prijava z Digitalno identiteto UL, po potrebi ponovite »Izberite drug račun«, nato prijava z Digitalno identiteto UL.

Iz napovedi dogodka: "Are you wondering what the benefits of data management are and want to learn the basics? This introductory session will introduce fundamental concepts in research data management such as the research data lifecycle, explain what is expected in data management plans (DMPs), and present recommendations how to select a repository. Confirmed speakers: Sebastian Dahle, University of Ljubljana, Julie Jordens, Vrije Universiteit Brussel.«

• Praktična izvedba ravnanja z raziskovalnimi podatki: načela FAIR in vloga metapodatkov A deeper look into RDM practices: the FAIR principles and the role of metadata10. 11. 2022, 10:00-12:00, Teams, prijava in informacije: »Izberite drug račun«, nato prijava z Digitalno identiteto UL, po potrebi ponovite »Izberite drug račun«, nato prijava z Digitalno identiteto UL.

Iz napovedi dogodka: "This session will introduce the FAIR principles for research data and why they are important, explain the relevance of metadata for research and present the respective EUTOPIA material, and explain how to find suitable metadata standards and which tools can support this. Confirmed speakers: Ishwar Kapoor, University of Warwick, Özgün Ünver, Vrije Universiteit Brussel, Allison Lyster, FAIRsharing/RDA.

• Peta klinika za državljansko znanost / Citizen Science Clinic n° 5, 17. 11. 2022, 16:00-17:00, Zoom, prijava.

Iz napovedi dogodka: »Want to get to know Johanna Robinson, who will join us? Our Slovenian colleague has been involved in citizen science in the role of a scientist practicing CS, a citizen scientist, and a scientist who has studied the participation experiences of citizen scientists.

Na spletni strani zveze EUTOPIA je objavljen priročnik za začetne aktivnosti v državljanski znanosti: Citizen science starter kit.

Vljudno vabljeni k udeležbi na spletnih dogodkih in ogledu priročnika!

S spoštovanjem,

referat