Javna predstavitev strokovnih podlag za strategijo zaščite obalnega pasu
07.11.2024
V torek, 5. 11. 2024, je na naši fakulteti potekala javna predstavitev strokovnih podlag za strategijo zaščite obalnega pasu.
Na pobudo Direkcije RS za vode je strokovne podlage pripravil Inštitut za vodarstvo. Dokument je bil javno predstavljen prvič, kar je vzbudilo veliko zanimanja. Dogodek, ki ga je v sodelovanju z UL FPP organiziral Javni zavod za spodbujanje podjetništva in razvojne projekte občine Izola, je privabil približno 80 udeležencev in številne predstavnike medijev.
Otvoritvenemu nagovoru dekana fakultete prof. dr. Petra Vidmarja, sta v prvem delu sledila nagovora g. Aleša Bizjaka iz Ministrstva za naravne vire in prostor ter mag. Gabriela Mezanga Nkoda iz Ministrstva za kohezijo in regionalni razvoj. Glavni snovalec strategije dr. Primož Banovec je predstavil možne posege v štirih obalnih občinah, ki bi lahko omilili posledice dviga morske gladine. Različne vidike implementacije teh posegov so predstavili: mag. Marko Starman s pravnega vidika, mag. Lea Pačnik z okoljskega vidika in dr. Jerneja Penca z družbenega vidika.
Po krajšem odmoru je sledila skoraj dvourna razprava, ki jo je odlično povezoval mag. Iztok Škerlič. Ob koncu dogodka smo se verjetno vsi udeleženci strinjali, da bo sprejem strategije izjemno pomemben in da takšne javne predstavitve prispevajo k njenemu izboljšanju.
Več o Strategije ukrepov za zaščito obalnega pasu pred klimatsko rastjo morske gladine najdete na spletni strani, o dogodku pa v medijih:.
- RTV Slo: Predstavljena strategija ukrepov za zaščito obalnega pasu pred klimatskim dvigom morske gladine
- RTV Slo: Kakšne so najbolj pesimistične napovedi glede obalnega pasu?
- STA: Predstavljen predlog strategije zaščite obalnega pasu pred rastjo morske gladine
- Siol.net: Pesimistične napovedi: Koper in Izola bi spet lahko postala otoka
- N1: Kako ukrepati ob naraščanju morja? Leta 2100 bosta Koper in Izola verjetno otoka
- Regional: Kako bomo zaščitili slovensko obalo? Gladina morja se bo drastično dvignila, potrebujemo 2 milijardi evrov
- Obala Plus: Strategija zaščite obalnega pasu pred rastjo morske gladine