Fakulteta za pomorstvo in promet
open sidebar

Dogodki in obvestila

Univerza v Ljubljani - pregled poročanja medijev 07.03.2025

07.03.2025

 

UNIVERZA V LJUBLJANI

 

Nova raziskovalna oprema na UL FKKT  
Ljubljanska fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo je na Raziskovalnem dnevu predstavila znanstveno opremo v vrednosti okoli tri milijone evrov. Gre za elektronski difraktometer in instrument za kemijsko oslikovanje površin, ki bosta omogočila prelomne raziskave na področju farmacije, razvoja novih materialov, dediščinske znanosti in drugih. Kot so navedli na fakulteti, gre za prva tovrstna instrumenta v Sloveniji. Elektronski difraktometer Synergy ED, vreden dva milijona evrov, je po besedah predstojnika katedre za anorgansko kemijo Antona Medena namenjen strukturni analizi trdnih snovi. Instrument DESI Q TOF, vreden skoraj milijon evrov, pa omogoča kemijsko oslikovanje organskih spojin na površini z odlično selektivnostjo in resolucijo.
Sta.si (06. mar., STA)
N1info.si (06. mar., STA)
Znanost.sta.si (06. mar., STA)
24ur.com (06. mar., Janez Usenik)
POP TV (06. mar., 19:29, Janez Usenik)

 

Odpustili priznanega profesorja UM FF  
Po 32 letih mora mariborsko univerzo zapustiti priznani filozof Friderik Klampfer, ki pravi, da je žrtev obračunavanj dekana Darka Friša. Vodstvo fakultete in univerze meni, da je odgovoren Klampfer. "Delovno razmerje so mi odpovedali iz razloga nesposobnosti. Kar je po svoje ironično, saj sem se na cesti res znašel zaradi nesposobnosti. Le da ne svoje," pravi Klampfer. Univerza in Darko Friš sta se odzvala s skupno izjavo, v kateri je poudarjeno, da je bil postopek odpovedi pogodbe o zaposlitvi izveden v skladu z zakonodajo in pravili univerze ter da morajo za vse veljati enaka pravila. "Vsekakor obžalujemo, da je do navedene situacije prišlo, vendar bi bilo kakršno koli drugačno ravnanje v nasprotju z internimi akti Univerze v Mariboru," so zapisali. Izpostavljajo, da je za situacijo prvenstveno krivo ravnanje Friderika Klampferja. Ob tem je vrh fakultete in univerze poudaril, da morajo vsi zaposleni za pravočasno oddajo vloge poskrbeti sami, da so dotičnega delavca strokovne službe na bližajoči se potek izvolitve v naziv večkrat opominjale in da se je zapletlo izključno zaradi tega, ker sta bili vloga in prošnja oddani tik pred potekom izvolitve v naziv, in še to v času, ko ni bilo razpisanih rednih sej senata, kar da je Klampfer kot senator tudi dobro vedel.
Večer (07. mar., Neznan avtor)
Večer (07. mar., Jasmina Cehnar)

 

Protestni shod v Ljubljani  
V središču Ljubljane je danes popoldne potekal protestni shod, ki so ga organizirali študentje Akademije za gledališče, radio, film in televizijo (AGRFT). Shod je bil usmerjen proti ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću, ki je izrazil podporo srbskemu predsedniku Aleksandru Vučiću. Že dopoldne ob 11.52 so študentje AGRFT solidarno izrazili podporo srbskim kolegom s 15-minutno tišino. Ta simbolični trenutek je sovpadal z lanskoletno nesrečo v Novem Sadu, ko se je na železniški postaji zrušil nadstrešek. Vsaka minuta tišine je predstavljala eno izmed žrtev te tragedije. Shod v Ljubljani je le zadnji v vrsti dogodkov, ki so usmerjeni v podporo srbski študentski blokadi.
Nova24tv.si (06. mar., Neznan avtor)
Mladina (07. mar., Erik Valenčič)

 

Dan pomorstva  
Jutri praznujemo dan pomorstva v spomin na sprejetje resolucije o pomorski usmerjenosti naše države, ki smo jo sprejeli 7. marca 1991. Letos smo na Obali dogodke, povezane s pomorstvom, raztegnili kar čez celoten teden. Že v ponedeljek je tako na Fakulteti za pomorstvo in promet potekala okrogla miza o prihodnosti in izzivih izobraževanja in zaposlovanja v tej panogi. O pomorstvu v Sloveniji je spregovoril dekan Fakultete za pomorstvo in promet dr. Peter Vidmar. Med drugim je povedal da na lestni ravni na visokošolskem nivoju izobražujejo približno 20 pomorščakov v navtiki in 10 v pomorskem strojništvu.
TV Slovenija 1 (06. mar., 07:43, Erter Pust)

 

Primera Smodej in Tribušon  
Novica, da se v zadevi Smodej obeta sojenje, je domnevnim žrtvam gotovo prinesla novo upanje. Pa vendar je težko sprejeti, da se natanko dve leti in pol po razkritju pričevanj zadeva šele seli na sodišče. To namreč ne pomeni nujno skorajšnjega začetka sojenja. V primeru Matjaža Tribušona, ki naj bi bil med študijem na AGRFT dve leti verbalno in fizično spolno nadlegoval Mio Skrbinac, katere profesor je bil, je bila obtožnica vložena decembra 2022, pravnomočna je postala poleti 2024, predobravnavni narok na sodišču pa je bil razpisan šele konec leta 2024 (in takoj zatem prestavljen na poznejši čas). Žrtve prav to – dolgotrajni postopki, negotovost, tveganje, da bodo same diskreditirane –namreč odvrača od prijav. Pa tudi to, da domnevni storilci med vsemi temi postopki, v nasprotju z njimi, živijo normalno. Dušan Smodej je v tujini pripravljal razstave. Matjaž Tribušon piše scenarij, za katerega bo uporabil svojo zgodbo.
Mladina.si (07. mar., Vanja Pirc)
Mladina (07. mar., Vanja Pirc)

 

Meta PHoDcast 195: Haris Agović, slovenist  
Haris Agović je doktorski študent slovenistike na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani. Ukvarja se s tematiko, ki je večini nas samoumevna – jezikovnimi normami. Proučuje njihovo uporabo v vsakdanjem življenju in žargonu. Je tudi predstavnik doktorskih študentov Univerze v Ljubljani v Zvezi EUTOPIA. Haris meni, da je privilegij biti mladi raziskovalec ter s tem plačan za učenje in izobraževanje. Poudarja pomen skupnosti doktorskih študentov in si želi, da bi tako študijski programi kot delodajalci to spodbujali.
Metinalista.si (06. mar., Neznan avtor)

 

Slovar krajšav  
Pri Univerzitetni založbi Univerze v Mariboru je izšel Slovar krajšav. Po navedbah avtorice Mojce Kompara Lukančič gre za prvo tovrstno delo v slovenskem prostoru. Osredotoča se na tuje krajšave, ki so prisotne v slovenskem prostoru. Abecedno urejeno delo šteje okoli 3500 gesel in več kot 4200 pomenov v 22 tujih jezikih.
Sta.si (06. mar., STA)