Fakulteta za pomorstvo in promet
open sidebar

Dogodki in obvestila

Univerza v Ljubljani - pregled poročanja medijev 14.03.2025

14.03.2025

 

UNIVERZA V LJUBLJANI

 

Finančna sredstva za UL  
Prenovljeni plačni sistem za nekatere javne ustanove predstavlja nenaden oziroma nepredviden finančni zalogaj. Na Univerzi v Ljubljani (UL) tako ugotavljajo, da finančnih sredstev za plače zaposlenih ne bo dovolj. »Plačna reforma za zaposlene na Univerzi v Ljubljani predvideva približno 25 milijonov evrov dodatnih stroškov, ki jih na univerzi nismo mogli predvideti,« pojasnjujejo. Ker bodo pogodbo o financiranju za letošnje leto med univerzo in ministrstvom za izobraževanje, znanost in inovacije sklenili šele aprila, se financiranje članic Univerze v Ljubljani trenutno izvaja na podlagi dvanajstin. »Članice Univerze v Ljubljani, ki nimajo možnosti pridobivanja sredstev s prodajo blaga in storitev na trgu, se bodo, če se dvanajstine aprila ne bodo povečale, znašle v resnih likvidnostnih težavah oziroma bodo plačilno nesposobne,« opozarjajo na Univerzi. Pretekli teden je v atriju Znanstvenoraziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti (ZRC SAZU) potekal pogovor Znanost je – znanost lahko, na katerem je aktualni rektor UL Gregor Majdič premiera Roberta Goloba vprašal, ali bo država kakor koli pomagala univerzam, ki so se zaradi plačne reforme znašle v finančnih težavah. Premier je odgovoril, da je težava že rešena, ni pa pojasnil, kako. Na Univerzi v Ljubljani so nam sicer potrdili, da je minister Papič rektorski konferenci ustno zagotovil potrebna sredstva, vendar do zdaj še niso prejeli predloga pisne pogodbe ali dogovora. Zato smo se z vprašanji obrnili na ministrstvo. Na ministrstvu za visoko šolstvo menijo, da Univerza v Ljubljani nima težav z likvidnostjo oziroma pomanjkanjem denarja, saj da ima na svojih računih več kot 90 milijonov evrov nevezanih sredstev. a MVZI zato menijo, da bi lahko Univerza v Ljubljani v prehodnem obdobju do sklenitve pogodb s temi sredstvi začasno sama pokrila primanjkljaj za izplačilo plač.

 
Dnevnik.si (14. mar., Gašper Stražišar)
Dnevnik (14. mar., Gašper Stražišar)

 

Volitve rektorja UL  
Na Univerzi v Ljubljani bodo na volitvah 2. aprila zaposleni pedagogi in strokovni delavci ter študenti lahko izbirali med tremi kandidati in odločili, kdo bo zasedel rektorski stolček v mandatnem obdobju 2025-2029. Te dni na različnih fakultetah potekajo javne predstavitve kandidatk in kandidata. Prvo mesto na glasovnici si je izžrebala kandidatka prof. dr. Metka Tekavčič, ki jo predlaga Ekonomska fakulteta Univerze v Ljubljani. Na drugem mestu glasovalnega lističa je ob žrebu pristala prof. dr. Irena Mlinarič Raščan, ki jo predlaga Fakulteta za farmacijo Univerze v Ljubljani. Zadnje mesto na glasovnici je po žrebu pripadlo prof. dr. Gregorju Majdiču, ki ga je predlagala Veterinarska fakulteta Univerze v Ljubljani. "Za univerzo, ki navdihuje, za znanje, ki povezuje," je kot slogan kampanje v 48 strani dolgem programu s prilogami izpostavil Gregor Majdič. Aktualni rektor je v programu predstavil, kaj mu je že uspelo uresničiti in katere naloge so še pred njim. "Od rektorice ali rektorja, kdorkoli že bo, pričakujem vzdrževanje vsaj take ravni socialnega dialoga, kot je bila v zadnjih mandatih," pred prihajajočimi volitvami pravi predsednik visokošolskega sindikata Univerze v Ljubljani dr. Gorazd Kovačič. Kar nekaj nalog čaka vodjo univerze, je prepričan sogovornik, z najbolj urgentno pa se bo moral soočiti aktualni rektor še v tem mandatu: zagotoviti dodatni denar za plačne dvige v tem letu. Iz sindikata bodo v naslednjih dneh vsem trem, ki kandidirajo za vodenje univerze, poslali vprašanja o temah, "ki se nam zdijo strateško pomembne za interese zaposlenih".
Večer (14. mar., Franja Žišt)

 

Dopis glede odgovorne rabe študijskega gradiva  
Konec prejšnjega tedna so članice Univerze v Ljubljani v skladu z navodili rektorata svojim študentkam posredovale dopis glede odgovorne rabe študijskega gradiva. Dopis je nosil naslov Astra AI, v svoji vsebini pa se je le implicitno nanašal na istoimensko spletno stran avtorja Andreja P. Škrabe. Dopis rektorata naj bi odražal stališče univerze do omejitev pri uporabi platform, kot je Astra AI, v njem pa so povzeta glavna izhodišča, ki naj bi bila študentkam v pomoč ob morebitnih prošnjah za posredovanje študijskih gradiv zunaj univerzitetnega okolja. Dopis opozarja, da so študijska gradiva, kot so priročniki, posnetki predavanj ali prosojnice predavateljev, avtorska dela in intelektualna lastnina, njihovo objavljanje pa predstavlja resno kršitev avtorskih pravic. Reprodukcija študijskih gradiv je študentkam dovoljena le za zasebno rabo za namene študija in kadar zapiski niso dobesedni prepisi predavanja. Z univerze so nam dodatno pojasnili, da gre pri dopisu za splošna navodila študentkam, ki pa jih nameravajo konkretizirati do začetka novega študijskega leta. Dopis so objavili zaradi opozorila nekaterih fakultet članic o morebitnih spornih praksah deljenja zapiskov v tržne namene.
 
Radiostudent.si (13. mar., Neznan avtor)

 

Gibanje na recept  
Družinski zdravniki bodo po novem lahko svojim pacientom predpisali zeleni recept za gibanje, so pojasnili na današnji novinarski konferenci v sklopu projekta Gibanje na recept. Namen projekta je spodbuditi predvsem telesno neaktivne posameznike k rednemu gibanju. V iniciativi Društva onkoloških bolnikov Slovenije, ministrstva za zdravje, Onkološkega inštituta Ljubljana, Fakultete za šport Univerze v Ljubljani in Združenja zdravnikov družinske medicine Slovenije so se odločili, da bodo lahko osebni zdravniki pacientom izdali tudi poseben zeleni recept za gibanje. Poleg kajenja, prekomernega pitja alkohola in nezdrave prehrane je telesna nedejavnost pomemben dejavnik tveganja za ključne kronične nenalezljive bolezni, je poudaril prodekan Fakultete za šport Vedran Hadžić. Neaktivnost lahko poveča tveganje za srčno-žilne bolezni, raka, sladkorno bolezen, presnovni sindrom ter druge.
Sta.si (13. mar., STA)
24ur.com (13. mar., STA, U. Z.)
Siol.net (13. mar., Srdjan Cvjetović)
Metropolitan.si (13. mar., Neznan avtor)
Rtvslo.si (13. mar., T. L. Š.)
Rtvslo.si (13. mar., T. L. Š.)
N1info.si (13. mar., STA)
Delo (14. mar., Andreja Žibret Ifko)
TV Slovenija 1 (13. mar., 17:07, Laura Gomboc (L.G.))
Večer (14. mar., STA)
Slovenske novice (14. mar., Andreja Žibret Ifko)
Delo.si (14. mar., Andreja Žibret)

 

Številne pripombe na predlog novega zakona o varovanju kulturne dediščine  
Ministrstvo za kulturo je pripravilo predlog novega zakona o varovanju kulturne dediščine. Stroka ima na predlog, ki je bil v javni razpravi do konca januarja, številne pripombe. Hkrati ministrstvo poziva, da predlog zakona umakne, novo besedilo uskladi z vsemi ključnimi deležniki in ga ponovno da v javno razpravo. Pripombe k predlogu zakona so med drugim podali ljubljanska Filozofska fakulteta, Slovenska akademija znanosti in umetnosti, Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije, Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije ter ZVKDS.
N1info.si (13. mar., STA)
Sta.si (13. mar., STA)
Rtvslo.si (13. mar., M. K.)

 

Sredstva za slovenski superračunalnik  
Ministrstvu za digitalno preobrazbo je uspel kvantni preskok od računalnikov brez operacijskega sistema, ki jih je bilo potem problem razdeliti komurkoli, do sodelovanja na evropskem razpisu za pridobitev visoko zmogljivega superračunalnika, na katerem je Slovenija zmagala. Prijavo je na razpis s podporo ministrstva oddal Institut informacijske znanosti Maribor v imenu konzorcija organizacij, ki ga sestavljajo še Institut Jožef Stefan, Arnes, Univerza v Mariboru, Univerza v Ljubljani, Univerza v Novi Gorici, Univerza na Primorskem, Fakulteta za informacijske študije v Novem mestu, Tehnološki park Ljubljana in Gospodarska zbornica Slovenije. Ministrica za digitalno preobrazbo Ksenija Klampfer je sporočila: »Slovenija je dosegla najboljši rezultat pri prijavi za nov superračunalnik in tovarno umetne inteligence.« Projekt je vreden 150 milijonov evrov, od tega bo polovico denarja prispevala Evropska unija.
Mladina (14. mar., Erik Valenčič)

 

Slovenski študentje predstavili brezpilotno letalo za mednarodno tekmovanje Design/Build/Fly  
Ekipa Edvard Rusjan, ki jo sestavljajo študentje Univerze v Ljubljani, je danes na fakulteti za strojništvo predstavila tekmovalno letalo, s katerim bo aprila v ZDA zastopala Slovenijo na mednarodnem tekmovanju Design/Build/Fly. Slovenski študentje se bodo tam pomerili z več kot 100 ekipami, ki prihajajo tudi z najboljših univerz na svetu. Na tekmovanju se vsako leto spremenijo naloge, za katere mora biti zasnovano letalo, je povedal mentor ekipe Igor Petrovič s fakultete za strojništvo. Ekipa Edvard Rusjan Univerzo v Ljubljani na tekmovanju zastopa že od leta 2008, je na današnji predstavitvi poudaril tudi dekan fakultete za strojništvo Mihael Sekavčnik. "Posebej me veseli, da ekipa že tretje leto uporablja infrastrukturo našega odprtega laboratorija, ki se imenuje Peskovnik," je pojasnil. Študentom sodelovanje v projektu omogoči tudi izmenjavo znanj s študenti z drugih fakultet Univerze v Ljubljani, je zatrdil. Ekipo letos namreč sestavljajo študentje in študentke fakultete za strojništvo, fakultete za elektrotehniko, fakultete za računalništvo in informatiko, fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo, biotehniške fakultete ter fakultete za družbene vede.
Znanost.sta.si (13. mar., Neznan avtor)

 

Dnevi enakosti spolov na UL FF  
Na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani ravno te dni potekajo, zdaj že peto leto zapored, Dnevi enakosti spolov. Otvoritveni dogodek se je zgodil prejšnji četrtek, simbolno, pred 8. marcem, mednarodnim praznikom žensk. Do konca meseca pa se bodo zvrstili številni zanimivi dogodki, kjer bodo predavateljice in predavatelji, raziskovalke in raziskovalci govorili o različnih vidikih enakosti spolov v naši družbi. Več o dogajanju in več o pomenu enakih možnosti za vse, ne le v akademskem prostoru, temveč tudi sicer v naši družbi, bo spregovorila prodekanja Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani dr. Mojca Smolej.
Radio Slovenija 1 (13. mar., 08:30, Tita Mayer (T.M.))
Rtvslo.si (13. mar., Tita Mayer (T.M.))
Rtvslo.si (13. mar., Tita Mayer (T.M.))

 

Napoved današnjih dogodkov  
Ob svetovnem dnevu matematike in dnevu števila pi pripravlja Fakulteta za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani državno tekmovanje v recitiranju decimalk števila pi (ob 10. uri na fakulteti, Jadranska ulica 19). V Kopru pa bo mednarodno tekmovanje v matematiki za srednješolce, ki ga pripravlja Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem, sodelovalo bo okoli 150 dijakov iz vse Slovenije. Danes bo potekalo tudi odprtje razstave o inovativnih zgodbah žensk s podeželja, ki jo pripravlja ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v sodelovanju Filozofsko fakulteto Univerze v Ljubljani, nagovor bo imela kmetijska ministrica Mateja Čalušić. Na medicinski fakulteti v Mariboru bo potekalo srečanje z novinarji, na katerem bodo predstavili različne vidike študija dentalne medicine, med drugim bosta sodelovala rektor mariborske univerze Zdravko Kačič in dekan medicinske fakultete Iztok Takač; sledi ogled prenovljenih prostorov Centra za dentalno medicino Magdalena.
Sta.si (13. mar., STA)

 

Mednarodni dan matematike in dan števila pi  
Obeležujemo mednarodni dan matematike in dan števila pi, ki je posvečen matematični konstanti pi. Na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani (UL) na današnji dan že tradicionalno pripravljajo državno tekmovanje v recitiranju decimalk števila pi, na katerem se bo pomerilo 24 tekmovalcev, starih od osem do 80 let. Dogodek, ki ga fakulteta organizira v sodelovanju s svojimi študenti matematike in fizike, se bo začel ob 10. uri. Med tekmovalci bo letos zopet nekdanji državni prvak v recitiranju števila pi Nik Škrlec, prireditev pa bo vodil voditelj oddaje Male sive celice na RTV SLO Juš Milčinski, so sporočili s fakultete. Današnji mednarodni dan matematike in dan števila pi bodo obeležili tudi na Fakulteti za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem, kjer pripravljajo mednarodno tekmovanjem v matematiki za srednješolce. Na tekmovanju, ki bo letos sploh prvič potekalo v Sloveniji, se bo pomerilo okoli 150 dijakov iz celotne Slovenije.
Sta.si (14. mar., STA)

 

Odpoved Frideriku Klampferju na UM FF  
Filozof Friderik Klampfer velja za nosilni steber študija filozofije na Filozofski fakulteti v Mariboru in je eden najuglednejših mariborskih humanistov, javni prostor pa je zaznamoval s poglobljenimi razpravami o etičnih zadregah sodobne znanosti, denimo v povezavi z evtanazijo. Vodstvo fakultete, na kateri je delal 32 let, mu je zdaj vročilo sklep o odpovedi delovnega razmerja. Vsaj formalno naj bi bil za to kriv birokratski zaplet. Prejšnji mesec se je Klampferju iztekla habilitacija v naziv izrednega profesorja. »Imam štirimesečni odpovedni rok. Če mi uspe v tem času pridobiti naziv, domnevam, da rektorat lahko prekliče odpoved,« razlaga Klampfer. Odnos med Klampferjem in Frišem naj bi bil sicer že dolgo napet, saj je bil Klampfer pogost dekanov kritik. Za pojasnila smo se obrnili na Friša in rektorja mariborske univerze Zdravka Kačiča. Prejeli smo odgovor, ki so ga pripravili v rektoratu. Zavrnili so »neutemeljene, zavajajoče in senzacionalistične navedbe«, da naj bi bila odpoved posledica Klampferjevih kritik vodstva fakultete in univerze. »Poudarjamo, daje bil postopek odpovedi v celoti izveden v skladu z veljavno zakonodajo in internimi akti Univerze v Mariboru ter da na enak način postopamo v vseh podobnih primerih.«
Mladina (14. mar., Luka Volk)

 

Center za odgovorno umetno inteligenco  
Univerza na Primorskem je konec minulega leta ustanovila Center za odgovorno umetno inteligenco, ki bo osrednje organizacijsko telo za interdisciplinarno, trajnostno in etično delo na področju umetne inteligence. Izzivov in priložnosti je veliko, pravi vodja novega centra, dr. Ernest Ženko. Z njim smo se pogovarjali tudi o rabi umetne inteligence v izobraževanju, odnosu družbe do te sodobne tehnologije, ki v naš vsakdanjik vnaša revolucionarne spremembe.
Rtvslo.si (13. mar., Tjaša Lotrič)