Fakulteta za pomorstvo in promet
open sidebar

Dogodki in obvestila

Univerza v Ljubljani - pregled poročanja medijev 21.04.2026

21.04.2026

 

UNIVERZA V LJUBLJANI

 

Poziv k odstopu dekana FDV  
Na podlagi objavljenega podcasta na N1, v katerem je dekan Fakultete za družbene vede (FDV) dr. Samo Uhan za mlade volivce desnih političnih opcij dal vedeti, da so “neumni”, v Slovenski demokratski mladini (SDM) izražajo ostro ogorčenje in globoko zaskrbljenost nad takšnimi izjavami. V podmladku stranke SDS izražajo prepričanje, da gre v konkretnem primeru za retoriko, ki je “povsem nedopustna za posameznika, ki opravlja funkcijo dekana osrednje družboslovne fakultete v državi”. Uhana so pozvali k odstopu, ker da s takšnimi javnimi nastopi "ne more več verodostojno, objektivno in odgovorno opravljati svoje funkcije". "Hkrati na Fakulteto za družbene vede naslavljamo jasno vprašanje: Ali bodo študenti, ki prihajajo iz ali podpirajo desne politične opcije, v prihodnje obravnavani enakopravno? Ali pa takšna stališča razkrivajo širši problem znotraj institucije?" so še zapisali. “Kot alumni se pridružujem pozivu. Veliki profesorji iz časa mojega študija se obračajo v grobu”, v zvezi s postopanjem podmladka stranke SDS izpostavlja politični analitik dr. Sebastjan Jeretič in dodaja, da to ne predstavlja le sramote za fakulteto, ampak za univerzo v celoti.
Nova24tv.si (20. apr., S. K.)
Planet TV (20. apr., 18:20, Petra Vehovar)
Mladina.si (20. apr., Uredništvo)
Mladina.si (20. apr., Uredništvo)
Planet TV (20. apr., 18:02, Petra Vehovar)

 

Zofka Kveder v Pragi  
V Pragi je minuli konec tedna potekal dan Zofke Kveder, ki je tam na začetku 20. stoletja pustila močan pečat. Dan se je začel s sprehodom po točkah, ki so povezane z življenjem in ustvarjanjem Zofke Kveder. Na teh lokacijah sta Alenka Jensterle Doležal s praške Karlove univerze in Katja Mihurko iz Univerze v Novi Gorici predstavili, kako se je odvijalo življenje Zofke Kveder v Pragi, kamor je prišla konec februarja leta 1900. Praški petkov dan Zofke Kveder sodi med dogodke v okviru letošnjega leta Zofke Kveder, ki ga je lani razglasila slovenska vlada. Dogodek je potekal v organizaciji Filozofske fakultete Karlove univerze v Pragi, Raziskovalnega centra za humanistiko Univerze v Novi Gorici, Javnega sklada za kulturne dejavnosti RS, slovenskega veleposlaništva v Pragi in Združenja Pot pisateljic.
Rtvslo.si (20. apr., M. K.)
Sta.si (20. apr., STA)
Mladina.si (20. apr., STA)

 

Nominiranci za letošnjo Cankarjevo nagrado  
Za Cankarjevo nagrado 2026 so nominirani Aljoša Harlamov s knjigo Dohtar in Povodni mož, Ajda Bračič s Kresničevje, Nina Dragičević z Nemogoče, Anja Radaljac z delom če se ne vrneš in Tina Volarič z Nekje notri je uho, so sporočili podeljevalci nagrade. Dobitnika bodo razglasili na slovesni podelitvi 27. maja v Cankarjevem domu v Ljubljani. Predloge za nagrade izbirajo prek razpisa, ki ga objavi upravni odbor Cankarjeve nagrade, v katerem so predstavniki SAZU, ZRC SAZU, Slovenskega centra PEN in Univerze v Ljubljani, ki so nagrado tudi ustanovili leta 2019 na pobudo Slovenskega centra PEN.
Večer (21. apr., STA)

 

Dogodek Čaj z razlogom  
Seznam udeležencev razprave Čaj z razlogom je bil impresiven, a hkrati bizaren. Imeli smo Britansko-slovensko gospodarsko zbornico, SPIRIT in celo ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport. Manjkala je le "drobnarija": Štajerska gospodarska zbornica s sedežem v Mariboru in Regionalna razvojna agencija za Podravje - Maribor (RRA Maribor). O razvojnem potencialu regije so razpravljali brez regije same. Še bolj zgovorna je odsotnost Univerze v Mariboru (UM). Njeno ime sicer pogosto srečujemo – predvsem na medeninastih kanalizacijskih pokrovih po mestu. Morda je to tudi edino mesto, kjer jo lokalna politika še želi videti: pod nogami, tiho in stabilno. Kako naj bi UM sploh utegnila priti na čaj o razvoju, ko pa ima polne roke dela s "čiščenjem" lastnih vrst? Treba je namreč odstraniti vse tiste profesorje, ki si drznejo misliti z lastno glavo in nimajo dovolj "znanstvenih krvnih zrnc" po meri trenutnih akademskih modnih zapovedi.
Vecer.com (21. apr., Dragan T. Grgić)

 

Dogodek Refleksije samostojnosti  
Ob 35. obletnici samostojnosti Republike Slovenije sta Pokrajinski muzej Ptuj – Ormož in Oddelek za zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani na ptujskem gradu organizirala dogodek Refleksije samostojnosti. Strokovnjaki so na dveh panelih - o družbenopolitičnem in kulturnem razvoju ter gospodarskem razvoju - razpravljali o preteklih 35 letih, o ključnih izzivih in skušali odgovoriti na vprašanje, kje je danes Slovenija kot država.
Vecer.com (20. apr., T. G.)

 

Akcija Častim pol litra  
Študentske krvodajalske akcije Častim pol litra, ki je v organizaciji Študentske organizacije Slovenije od 7. do 17. aprila potekala na različnih lokacijah po Sloveniji, se je udeležilo 313 krvodajalcev. Akcijo so pripravili v sodelovanju s študentskimi organizacijami univerz v Ljubljani, Mariboru in na Primorskem in študentskimi klubi Zveze Škis. Z udeležbo v akciji, ki jo je Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) organizira že 18. leto zapored, so mladi znova pokazali visoko stopnjo solidarnosti in pripravljenosti pomagati, so zapisali v ŠOS.
Sta.si (20. apr., STA)