POSTOPEK PRIZNAVANJA IZOBRAŽEVANJA

16.04.2020

Razpis za vpis 2020/2021 za 1. stopnjo; POSTOPEK PRIZNAVANJA IZOBRAŽEVANJA ZA NAMEN NADALJEVANJA IZOBRAŽEVANJA V REPUBLIKI SLOVENIJI ZA KANDIDATE S TUJO LISTINO: zaključeno srednješolsko izobraževanje, zaključen letnik za nadaljevanje študija za vpis v višji letnik in diplomanti

Kandidate, ki vpisne pogoje dokazujejo s tujim srednješolskim ali enakovrednim izobraževanjem, obveščamo, da je njihovo dokazilo o izobrazbi predmet priznavanja po Zakonu o vrednotenju in priznavanju tujega izobraževanja.

Obrazec prijave na študij je v tem primeru tudi vloga za začetek postopka priznavanja tujega izobraževanja za namen nadaljevanja izobraževanja v Republiki Sloveniji.

Obrazec se odda v eVŠ na spletnem portalu. Kandidati, ki bodo oddali nepopolno prijavo oziroma vlogo za priznavanje izobraževanja za namen nadaljevanja izobraževanja, bodo individualno dodatno obveščeni o zahtevi in roku za dopolnitev vloge po navadni in elektronski pošti.

Kandidati, ki se za študij prijavljajo s tujimi srednješolskimi spričevali za postopek prijave in postopek priznavanja, prijavi priložijo naslednje dokumente:

Opis priloge

Legalizacija

Brez legalizacije

Apostille

Zakon o legalizaciji listin v mednarodnem prometu

Original listin/e o opravljenem izobraževanju v tujini, ki je legaliziran po predpisih in glede na državo izvora.

Zahteve po legalizaciji glede na državo izvora listin/e:

• Republika Avstrija Republika Bolgarija Republika Bosna in Hercegovina Češka republika Francija Grčija Republika Hrvaška Republika Madžarska Republika Romunija Republika Severna Makedonija Republika Srbija.

Države podpisnice Haaške konvencije

Pristojni organi za legalizacijo.

Vse ostale države

Overjena kopija originalne/ih listin/e in prevod v slovenski jezik (glede potrebe po prevodu listine se pozanimajte pri pooblaščenih osebah na univerzah ali neposredno na visokošolskem zavodu, kamor oddajate prijavo) o opravljenem izobraževanju iz prejšnje točke

Overjene kopije dokazil/a o vsebini in trajanju izobraževanja ter opravljenih obveznostih med izobraževanjem (na primer razredna spričevala) in prevod v slovenski jezik (glede potrebe po prevodu listine se pozanimajte pri pooblaščenih osebah na univerzah ali neposredno na visokošolskem zavodu, kamor oddajate prijavo)

Lastnoročno podpisan (kandidatov podpis) kronološki opis izobraževanja, relevanten za vpis pri nadaljevanju izobraževanja.

Dokazilo o opravljenem izpitu iz znanja slovenščine na ustrezni ravni ali ustrezno drugo dokazilo – samo v primerih, ko je to vpisni pogoj za študijski program.

Več informacij o drugih ustreznih dokazilih.

Seznam dokumentov se lahko razlikuje glede na državo izvora listine o izobraževanju, zato priporočamo, da se o podrobnejšem seznamu dokumentov oziroma informacijah v zvezi s postopkom, kandidati predhodno pozanimajo pri pooblaščenih osebah na univerzi:

• Univerza v Ljubljani, p.p. 362, 1001 Ljubljana, telefon +386 (1) 241–85–85, +386 (1) 241–85–86, elektronska pošta: recognition@uni-lj.si, spletna stran: https://www.uni-lj.si/; uradne ure: od ponedeljka do petka od 9.00 do 11.00 osebno in od 12.00 do 15.00 po telefonu.

Kandidati, ki se prijavljajo za vpis v višji letnik dodiplomskega ali enovitega magistrskega študija[1], se o postopkih priznavanja tujega izobraževanja pozanimajo neposredno na visokošolskem zavodu, kamor oddajajo prijavo.

[1] Postopek priznavanja za vpis v višji letnik na Univerzi v Mariboru (UM) izvajajo pristojne pooblaščene osebe v Visokošolskem prijavno-informacijskem centru UM, zato se kandidati za informacije lahko obrnejo tudi nanje (kontakti so navedeni zgoraj pri Univerzi v Mariboru).

OPOZORILO
Rok za izdajo odločbe oziroma sklepa o priznavanju v skladu z Zakonom o vrednotenju in priznavanju izobraževanja (Uradni list RS, št. 87/2011, 97/2011 popr. in 109/12) je dva meseca od prejema popolne vloge.
Kandidati morajo upoštevati roke za oddajo dokazil o izpolnjevanju vpisnih pogojev v prijavno–sprejemnem postopku.