Doživite praznovanje 60 letnice UL FPP nekoliko drugače.
Prva slovenska pomorska šola je pričela delovati 1. 3. 1947 v Semedeli pri Kopru pod imenom Slovenska pomorska trgovska akademija. Imela je navtični, strojni in ladjedelski odsek. V 1. razred je sprejela 29 dijakov.
Po temeljiti analizi načina usposabljanja pomorščakov, je kap. Franc Potočnik pripravil osnutek dvoletnega višješolskega izobraževanja, ki se je od ostalih razlikoval v tem, da je redni študij v prvem letniku potekal na ladji v dopisni obliki, v drugem letniku pa so bila predavanja na šoli.
24. 6. 1960 je Ljudska skupščina LRS sprejela zakon o ustanovitvi Višje pomorske šole v Piranu (VPŠ). Šola je z delom pričela 15. 10. istega leta, ko so predavalnice zasedli študenti navtičnega in strojnega oddelka.
24. 6. 2020, tokrat kot Fakulteta za pomorstvo in promet Univerze v Ljubljani, praznuje 60 letnico delovanja. Kljub omejitvam zaradi ukrepov za preprečevanje širjenja bolezni COVID-19, bomo ta pomembni mejnik obeležili s posebnimi dogodki.
Za uvod v jubilej smo predstavili priložnostno znamko ob razstavi poštnih znamk s pomorsko tematiko, ki jo je v mednadstropju fakultete postavilo Filatelistično društvo Portorož.
Skozi zgodovino fakultete, sestavljeno iz neštetih zgodb, smo se sprehodili na svečani Slavnostni akademiji v Avditoriju Portorož.
60 letnico ustanovitve fakultete je obeležila tudi izdaja spominskega srebrnika. Izdelanih je bilo 300 kovancev s težo 15 g in čistino 999/1000.
Leto osmo zaznamovali tudi z jubilejnim logom fakultete.
Dan ustanovitve Višje pomorske šole v Piranu smo obeležili še z otvoritvijo spominske Sobe dekanov.
Kljub obdobju, ki ga je zaznamovalo upoštevanje ukrepov za preprečevanje širjenja bolezni COVID-19, smo podelili priznanja najboljšim študentom.
Ob tej pomembni priložnosti nas je na daljavo nagovoril tudi generalni sekretar mednarodne organizacije IMO.
Ob koncu, a ne nazadnje vas vabimo k ogledu videopotesnetka nagovora dekana UL FPP, izr. prof. dr. Petra Vidmarja.
Zgodovinski pregled prvih 60 let fakultete smo strnili v zborniku Znanje je svetilnik, ki nikoli ne ugasne.