Načrt sproščanja ukrepov za zajezitev epidemije covid-19

15.01.2021

Vlada je skupaj s strokovno skupino pripravila načrt sproščanja ukrepov za zajezitev epidemije covid-19. Razdelila ga je v pet skupin: črno, rdečo, oranžno, rumeno in zeleno. Glavna kriterija skupin sta sedemdnevno povprečje števila okuženih in število hospitaliziranih bolnikov s covid-19. Ukrepi se bodo začeli sproščati, ko bo izpolnjen eden od pogojev, sedemdnevno povprečje pozitivnih testov pa bomo spremljali vsak dan.

Črna

Črna skupina je skupina, v kateri smo trenutno in v kateri veljajo vsi ukrepi za omejitev novega koronavirusa, od prepovedi prehajanja občinskih meja, do omejitve gibanja ter prodaje blaga in storitev končnemu potrošniku.

Rdeča

Za prehod v rdečo skupino je potrebno doseči kriterija: povprečno število okužb v zadnjih sedmih dnevih mora biti nižje kot 1350 ali število hospitaliziranih bolnikov s covid-19 mora biti nižje od 1200. V tej fazi se začne uporabljati tudi regijski pristop, ko se ukrepi sproščajo glede na stanje v posameznih regijah. V rdeči fazi se ob upoštevanju vseh priporočil za izvajanje posameznih dejavnosti sproščajo:

• vrtci in šole 1. triade po programu C,
  • nujne laboratorijske vaje za študente,
  • muzeji, knjižnice, galerije,
  • brezkontaktne športne aktivnosti na prostem,
  • individualna vadba in vadba družin,
  • avtomehanične in podobne servisne dejavnosti,
  • smučišča,
  • nekatere trgovine.

Oranžna

oranžno skupino bomo vstopili, ko bo sedemdnevno povprečje manj kot 1000 okuženih in hospitaliziranih manj kot 1000 bolnikov s covid-19.  Pri prehodu v oranžno skupino se odpirajo:

• preostali razredi osnovne šole in zaključni letniki srednje šole po programu C,
  • na fakultetah izpiti in seminarji do 10 ljudi,
  • odprtje nekaterih ostalih servisnih dejavnosti, trgovin,
  • zbiranje do 10 oseb,
  • odprava prepovedi občinskih meja.

Rumena

V rumeno skupino bomo vstopili, ko bo sedemdnevno povprečje manj kot 600 okuženih in bo hospitaliziranih manj kot 500 bolnikov s covid-19. V rumeni fazi:

• prekinejo šolanje na daljavo ostali razredi srednjih šol,
  • pouk se odpre tudi na fakultetah,
  • za vse se odprejo dijaški in študentski domovi,
  • sprostijo se preostale servisne dejavnosti
  • ukine pa se tudi prepoved gibanja v nočnem času v celi državi / po regijah.

Zelena

zeleno skupino, v kateri se odpravijo vse omejitve po vsej državi razen obratovanja barov in diskotek, bomo vstopili, ko bo sedemdnevno povprečje manj kot 300 okuženih.