Astra AI
06.03.2025
Drage študentke in študenti,
z vpisom na Univerzo v Ljubljani ste pridobili dostop do različnih študijskih gradiv, z njim pa tudi obvezo do njihove odgovorne in zakonite uporabe. V nadaljevanju povzemamo temeljna izhodišča, ki naj vam bodo v pomoč ob morebitni prošnji za njihovo delitev in posredovanje v nadaljnjo korist, posebej kadar gre za pozive nepooblaščenih oseb in posameznikov in organizacij izven univerzitetnega okolja. Študijska gradiva, ki jih prejmete tekom študija, so, razen kadar so označene izjeme, avtorska dela, zaščitena z določbo
5. člena ZASP.1, Kot avtorsko delo se štejejo pisana dela, kot npr. leposlovna dela, članki, priročniki, študije ter računalniški programi. Z avtorskimi pravicami so zaščiteni tudi posnetki predavanj in druge predstavitve, prosojnice, knjige, skripte, izpiti, študije primerov, ki jih pripravijo učitelji in sodelavci Univerze v Ljubljani.
Vsako razširjanje in objavljanje navedenih del ter vsako poseganje v ta dela brez soglasja avtorja predstavlja resno kršitev avtorskih pravic.
Skladno z ZASP brez predhodnega soglasja avtorja tudi ni dovoljeno:
- razširjati pisnih del v fizični ali digitalni obliki,
- objavljati pisnih del na spletu,
- spreminjati ali prilagajati avtorskih del,
- uporabljati gradiva v komercialne ali druge javne namene, če ni jasno opredeljeno drugače.
Skladno z drugim odstavkom 50. člena ZASP imate študenti in študentke pravico do zasebne reprodukcije avtorskih del, katerih avtorji so učitelji oziroma sodelavci Univerze v Ljubljani, in sicer:
1. na papirju ali podobnem nosilcu z uporabo fotokopiranja ali druge fotografske tehnike s podobnimi učinki,
2. na katerem koli drugem nosilcu, če gre za zasebno rabo za namene študija,
3. z zapiski, ki jih ustvarite med poslušanjem predavanj oziroma v drugih kontaktnih oblikah, če gre pri tem za lastno povzemanje, interpretacijo ali analizo vsebine. Kadar so zapiski dobesedni prepisi predavanja in so nastali brez dovoljenja predavatelja, nepooblaščeno širjenje, kopiranje in druge oblike posredovanja tretjim osebam predstavljajo kršitev avtorskih pravic.
Snemanje predavanj, vaj, delavnic in drugih oblik interaktivnega sodelovanja učiteljev in sodelavcev s študenti na Univerzi v Ljubljani ni dovoljeno. Neupravičeno slikovno snemanje in objava oz. deljenje posnetka, na katerem je upodobljen posameznik, lahko pomeni poseg v pravico do zasebnosti in v osebnostne pravice v širšem smislu iz 35. člena Ustave RS.
Obravnave teh posegov sodijo v pristojnost sodišč in so varovani z instituti civilnega in kazenskopravnega varstva, za posledico pa imajo lahko tudi kazensko in odškodninsko odgovornost.
Prosimo vas, da se skrbno seznanite z zgornjimi izhodišči in jih v duhu spoštovanja akademskih načel odgovornega in spoštljivega ravnanja z intelektualno lastnino upoštevate pri študiju in ravnanju s študijskim gradivom.